reklama

Ústav v Michalovciach začína rásť (S152)

Koncom septembra sa aj východné Slovensko dočkalo stavby saleziánskeho ústavu. Posviacka základného kameňa bola určená na deň 29.september 1940. V predvečer slávnosti prišli do Michaloviec chlapci z Trnavy so svojím dirigentom profesorom Jozefom Strečánskym, aby svojím spevom podporili slávnosť. Na večernej pobožnosti žilinský direktor don Žilka objasnil všetkým prítomným cieľ a poslanie saleziánskeho diela.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Prof.ThDr. Štefan Hlaváč
Prof.ThDr. Štefan Hlaváč (zdroj: http://www.flkonecny.szm.sk)

Slávnosť začala veľkým sprievodom, ktorý išiel od farského kostola k stavenisku. V sprievode išiel pán biskup Čársky, šarišsko-zemplínsky župan Haššík, rehoľní aj diecézni kňazi a boli tu aj gréckokatolícki kňazi na čele s pápežským komorníkom Ottom.Na slávnostnej svätej omši kázal biskupský tajomník Lacko. Vo svojej kázni pripomenul potrebu práce s mládežou a vyzval všetkých, aby pomohli saleziánom vybudovať ústav. Zdôraznil, že stavba tohto diela nie je len v záujme cirkvi:- Prišiel tu aj reprezentant štátu pán župan Hašík, aby nám ukázal, že pomáhať synom don Bosca nás volá nielen Cirkev, ale aj štát.Pán inšpektor Bokor sa pri obede poďakoval pánu biskupovi za jeho podporu a pomoc pri začatí stavby ústavu. Pán biskup povedal, že rád prijíma saleziánov vo svojej diecéze a svoju nádej, že budú konať veľa dobra vyjadril slovami:- Ja si don Bosca predstavujem ako nášho Dr.Hlaváča, ktorému sa podarilo zachytiť týchto vynikajúcich laikov pre uskutočnenie nastávajúceho saleziánskeho diela.Dr.Hlaváč bol veľmi obľúbeným profesorom náboženstva na školách v Michalovciach, ktorý bol známy svojou horlivosťou a záujmom o tých najchudobnejších. Saleziáni v ňom našli veľkého priateľa a spolupracovníka na diele záchrany duší.Saleziáni sa vždy usilovali spolupracovať s každým, kto pracoval pre Cirkev. A tak kým jedna časť obyvateľov domu v Trnave cestovala do Michaloviec, druhá časť sa zúčastnila na jubilejných oslavách Spoločnosti Ježišovej v Trnave. Aj keď medzi saleziánmi a jezuitmi vždy bolo určité duchovné súperenie, ktoré niekedy prinášalo menšie napätia aj kvôli rozdielnemu štýlu práce, vedeli si vždy vzájomne pomôcť a tešiť sa z úspechu druhého.Cirkev bude vedieť práve vtedy pomôcť čím viacerým ľuďom, keď si každá rehoľa bude rozvíjať svoju duchovnosť a zároveň si bude vedieť vážiť duchovnosť iných rehôľ a hnutí, ktoré sú v Cirkvi darom Ducha Svätého.Saleziáni už dávnejšie pociťovali potrebu mať svoje Stanovy v slovenskom jazyku. Neustále totiž rástol počet tých bratov, pre ktorých bolo náročné zvládnuť taliančinu. A tak koncom septembra 1940 boli vytlačené "Stanovy a pravidlá pre domy Saleziánskej spoločnosti" v slovenčine. Bol to prvý slovenský preklad.

Jozef Červeň

Jozef Červeň

Bloger 
  • Počet článkov:  1 485
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Mám rád život s Bohom a 7777 ľudí. S obľubou lietam v dobrej letke, no nerád lietam v kŕdli. Som katolícky kňaz, pochádzam z dediny Klin na Orave. Nemocničný kaplán v nemocnici v Poprade............................................ Zoznam autorových rubrík:  BIRMOVANCIŠTIPENDISTI7777 MYŠLIENOK PRE NÁROČNÝCHAké mám povolanie?Akú mám povahu?Cesta vieryDuchovné témyFejtónyFotografie prírodyFotografie RómovHistória mojej rodnej obceKniha o RómochLunikovoMladí vo firmeNáčrt histórie slov. SaleziánoNezaradenéPastorácia RómovPoéziaPokec s BohomRómoviaSociálna prácaSociálna náuka Katolíckej cirkSpoločnosťSúkromnéVedeli sa obetovaťVzťah je cesta cez púšťZábava

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu