Politická vôľa = chuť do roboty!

Autor: Jozef Červeň | 28.11.2016 o 9:15 | (upravené 28.11.2016 o 9:44) Karma článku: 7,94 | Prečítané:  1489x

Keďže teraz som v Poprade a konal sa tu snem KDH, poprosili ma, aby som im predniesol v úvode snemu zopár slov na duchovné povzbudenie. Neviem, či si vybrali dobre, lebo ja zvyknem hovoriť aj vhod, aj nevhod. Kto nechce pracovať..

Bratia a sestry, priatelia!

Chcem vás privítať tu pod Tatrami. Teraz sa starám v nemocnici v Poprade ako nemocničný kaplán o chorých, aby dostali pomoc od Boha, aby sa uzdravili. Lekár lieči, ale Boh uzdravuje, a to nielen choroby človeka, ale verím, že aj choroby politických strán.

Začal by som preto Božím slovom. „Kto nechce pracovať, nech ani neje. Lebo počúvame, že medzi vami niektorí žijú neporiadne, nič nerobia, iba sa zháňajú za zbytočnosťami. Takýmto prikazujeme a vyzývame ich v Pánu Ježišovi Kristovi, aby pokojne pracovali, a tak jedli svoj chlieb. Ale vy, bratia, neochabujte v konaní dobra.“ (2Sol 3) Týmto citátom nechcem povedať, že sú to slová, ktorými boli ustanovení politici, lebo predpokladám, že ste tu prišli niečo robiť, a to postarať sa o to, aby zo Slovenska nezmizla kresťanská demokracia.

Už filozof Sokrates povedal, že „Demokracia nie je dobré politické zriadenie. Nie je dobré, aby vládol ľud, lebo ten nie je ani najmúdrejší, ani najzbožnejší.“ Podľa neho je lepšie, aby vládla skupina múdrych ľudí, dnes by sme to povedali odborníkov vo svojom odbore. Títo ľudia by okrem toho mali byť aj čestní, aby nehľadali vlastné záujmy, ale aby im išlo o spoločné dobro všetkých.

Na Slovensku máme demokraciu a môžeme si vybrať, kto bude spravovať túto krajinu, ale musíme si priznať, že ľud – demos, populus, si vyberá teraz hlavne populistov, ktorí dokážu ponúknuť chlieb a hry, kúpia si lacných voličov lacnými riešniami, no neponúkajú reálne riešenia dlhodobo neriešených problémov na Slovensku – iba sa zháňajú za zbytočnosťami.

V demokratickej spoločnosti masa ľudu nedokáže vybrať odborníkov na riadiace miesta v štáte. Toto je práve úlohou politických strán. V dobre fungujúcich demokraciách majú kresťania svoje pevné miesto, lebo práve kresťanstvo vedie človeka k tomu, aby bol nielen šikovným vo svojom obore, ale aby bol aj čestným človekom. Dnes najväčšou pliagou Slovenska sú šikovní nečestní policajti a právnici, ktorí sa dokážu postarať o to, že „skutok sa nestal“.

Chcel by som vás povzbudiť k solídnej straníckej práci, aby ste našli čestných odborníkov, nech sa zo Slovenska postupne stáva krajina, kde sa oplatí žiť, študovať, pracovať, vychovávať deti a vnúčatá a pokojne starnúť. Na mnohé z toho dnes chýba politická vôľa, čiže chuť do roboty.

Potrebujeme nájsť spôsoby, ako vybudovať dostatok štartovacích finančne dostupných nájomných bytov pre mladé rodiny. Potrebujeme nájsť spôsob, ako pomôcť učiteľom vzdelávať a vychovávať deti hlavne tam, kde zlyháva výchova v rodine, možno aj formou zvýšených detských prídavkov rozdelených na výživné a školné podmienené výsledkami v škole. Potrebujeme nájsť možnosti zníženia odvodového zaťaženia zamestnávateľov, aby sa hlavne malým a stredným podnikateľom oplatilo zamestnávať ďalších ľudí. V riešení rómskych problémov treba už skončiť s metódou pokus – omyl. Po desaťročiach skúseností a práce s touto komunitou už dnes vieme, čo funguje, a čo ani náhodou. Úlohu štátu je hádzať čo najmenej polien pod nohy tým, ktorí v tejto oblasti čosi robia a samozrejme by potešila aj pomocná ruka vo forme zmeny niektorých nerozumných rozmaznávacích zákonov na opatrenia formujúce k spoluzodpovednosti.

Mali by sme zvýšiť potravinovú sebestačnosť Slovenska hlavne v tomto období novodobého sťahovania národov. Mali by sme sa od paternalistickej štátnej sociálnej pomoci vrátiť späť k tisícročia fungujúcej rodinnej solidarite, k „trojgrošovému“ dôchodkovému systému, aby starí ľudia boli odkázaní v prvom rade na pomoc zo strany svojich vlastných detí, a to aj formou priameho prispievania na dôchodok svojim rodičom, a aby aj preto chceli mať rodičia viac detí.

Myslím si, že terajšie vedenie strany má na to, aby dokázalo nielen „znášať vajíčka, ale o tom aj kotkodákať“. Aj vďaka novému predsedovi získavate dostatok priestoru v médiách, a bolo by škoda to nevyužiť. Teraz to chce už len poctivú stranícku prácu, vypracovať solídne riešenia problémov, prizvať k tomu odborníkov a hľadať spôsoby, ako ich s dostatočným koaličným potenciálom dostať do parlamentu. Nezabúdajte ani na vďačnosť, nech sa nestane to, čo pri posledných voľbách, keď v neďalekej obci, kde vaša strana jasne vyhrala, nemal kto poďakovať tým, ktorí vám prejavili dôveru odovzdaním svojho hlasu.

Politika je umenie možného. Prajem a vyprosujem vám všetkým veľa síl, svetlo Ducha Svätého, ktorý je Duchom jednoty napriek rôznosti mienok. Nepoukazujte stále na iných, že niečo robia zle. Urobte to s Božou pomocou lepšie, a určite nájdete dostatok tých, ktorí sa k vášmu dobrému dielu pripoja.

article_photo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda má dáta, ale zatiaľ nemá odpovede

Otázny je semafor aj školy.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ďalší testovací „úspech“

Matovič potrebuje ostatných rovnako ako oni jeho.


Už ste čítali?