Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Demokracia na Slovensku? Ešte nebola... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

No ale také niečo na SLovenskú je útopia z viacerých dôvodov. Naprííklad gorily naše aj zahraničné (resp banky) by také niečo asi nepripustili, kedže nie sme samostatný ani neutrálny štát (sme V EUrosojuze) ako Švajc. Ďalej je to o nás ľuďoch - koľkým by sa chcelo chodiť každú alebo každú druhú sobotu referendovať? Prijať priamu zodpovednosť za smerovanie štátu, potom by sa sme už nemohli vyhovarať na politikov.
 

Ak chcú občianski aktivisti,

aby u nás nevládli gorily, mali by sa posnažiť niečo meniť smerom k demokracii, dať bezvýhradnú moc do rúk politikom a potom nadávať, že ich tá moc skorumpovala, je ako dať do rúk dieťaťa zápalky a hnevať sa, že podpálilo suchú trávu...
 

ja si dovolim doplnit tu zlataninu

nesurodych perliciek, v ktorych unika podstata svajciarskej demokracie o niekolko dalsich (nesurodych perliciek).

System priamej demokracie formou obcianskych iniciativ navrhol socialista Rittinghausen v novinach vydavanych Karlom Marxom.

Svajciarsko je jedinou krajinou na zemeguli (spolu s pidimini Lichtenstajnskym kniezactvom), ktora ma prepracovany system priamej demokracie na celostatnej urovni. Jedinou.

Knaz sice napise: "Švajčiarsky občan uplatnil zásadu suverenity ľudu (moc pochádza od občana) a dal sám sebe dve základné práva: - právo hlasovať, - právo voliť"
ale zabudol dodat, ze az v roku 1971 sa svajciarsky obcan podvolil tlaku inych statov a dal tieto zakladne prave aj svajciarskej obcianke. Ako posledna demokraticka krajina na svete. Posledna.

Svajciarska ustava je zmesicou ustavnych pravidiel, roznych zasad a roznorodych politickych vyhlaseni. Teoreticky moze obsahovat cokolvek (aj pravidla mariasu, pokial ich vacsina schvali).

Svajciarske referenda sa organizuju 11-12x rocne a casto sa o nich hlasuje spolu s politickymi volbami pocas takzvanych hlasovacich dni. Svajciarsky obcan teda musi k volbam 2-3x do roka.

Viacero z vyznacnych mandatornych referend skoncilo len tesnou vacsinou (50,5-56%), takze pri opakovani referenda sa dostavi opacny vysledok. Jedno z poslednych referend o vyhostovani cudzincov preslo vacsinou 52,9%.

Zrealizovanie takzvaneho ludoveho referenda (iniciativy - navrh zakona), moze trvat niekolko rokov, niekedy az 6 rokov.

Priama demokracia na celostatnej (federalnej) a na ustavnej urovni nie je ludove hlasovanie (v tom autor nema jasno), ale navrh zakona (zmeny ustavy) musi byt schvaleny v ludovom hlasovani (referende) aj v hlasovani kantonov. Ak niektore hlasovanie z tychto dvoch navrh nepodpori, navrh neni prijaty.

Priama demokracia (ludove iniciativy a referenda) na urovni kantonov sa odlisuju kanton od kantonu a dedina od dediny. Co sa teda tvrdi o hlasovani na urovni jednoho kantonu, moze byt v druhom celkom inak. V niektorych kantonech alebo obciach je priama demokracia velmi slaba (napr. v kantone Zeneva).

Co ale nechapu vsetci taraji o svajciarskej demokracii, je, ze priama demokracia sa v Svajciarsku vyvijala niekolko storoci ...
jej podstata totiz nie je v pravidlach priamej demokracie, ale v spravani sa obcanov Svajciarska. V ich vychove, kulture, zodpovednosti a konzervativnosti.
 
Hodnoť

 

Najprv mimo témy:

... dal sám sebe dve základné práva:
- právo hlasovať,
- právo voliť
- pravo domovskej dediny (Heimatsgemeinde)

Autor by to mohol opraviť. :)

K téme. Súhlasím, demokracia vyzerá inak a je reálne dosiahnuteľná. Neverím však, že na Slovensku. Vzhľadom na naľu históriu, kultúru a spoločenský vývoj, rovnako ako demografické danosti, skutočne nevidím šancu na zlepšenie. 40 rokov komunizmu zanechalo v ľuďoch potrebu štátu, ktorý sa o všetko "postará" a oni odmietajú prebrať akúkoľvek zodpovednosť za svoje životy, zdravie, financie, vzdelanie. A to je princíp demokracie, byť zodpovedný voči sebe a tým byť zodpovedný voči druhým.
 

Vďaka za upozornenie,

ten tretí bod doplnil pán Krajnik. Je pravda, že sme tu 40 rokov mali socializmus, ale neznamená to, že by sme sa nemali začať učiť premýšľať nesocialisticky. Pravda je taká, že štát sa o všetko nepostará, lebo to robí tak draho, že na to nikdy mať nebudeme, keďže nemáme napr. ropu, ktorú by sme čerpali a predávali len preto, aby sme mohli žiť v lenivosti...
 

 

Plne súhlasím, ale realita je iná. Ľudia chcú mať školy, nemocnice a všetko ostatné zadarmo. Chcú mať vysoké dochodky, platy, veľa voľna a dobré podmienky na prácu. Len ich nezaujíma, že sa to samo neurobí a že to všetko niekto musí zaplatiť. Namiesto toho, aby s popremýšľali, čo a ako zmeniť, tak sa sťažujú. A volia tých, ktorí s nimi súhlasia a ponúkajú im lacné (nie dobré) riešenia. Mám sľúbený trinásty dôchodok? Super! Všetko ostatné zdraželo? Odporný kapitalizmus.

Šanca pre SLovensko možno je, keď vymrú (bohužiaľ je to realistické) komunistické generácie (vrátane tej mojej) a tie po nás budú prinútené situáciu riešiť. Ostáva iba dúfať, že si vyberú tie lepšie vzory, ako napr. to Švajčiarsko.
 

michal

daj si tú prácu a vyčísli si potrebný počet zamestnancov na uživenie a chod spoločnosti....následne spočítaj čisté výrobné náklady a porovnaj s predajnou cenou....potom prídeš možno na to že ten kapitalizmus je naozaj odporný ak uvažujeme o spoločnosti a štáte.....v čistom kapitalizme a pri voľnom trhu nie je štát potrebný.....štát by mal konať v mene spoločnosti,no v trhovom hospodárstve,každý sám za seba....
Príklad....
Spravme referendum o výške daní...akú podporu by dostal návrh na 5% hranicu dane alebo dokonca jej zrušenie?Bolo by to demokratické?Podľa princípov demokracie áno....aký by bol následok?Znefunkčnenie terajšieho princípu štátu....
Komunisti,komunizmus....beztriedna spoločnosť,bez penažného systému...každý pracuje pre spoločnosť,každý využíva prostriedkov vytvorených spoločnosťou.....zjednodušene.....nie je toto bližšie téze demokracie ako súkromné vlastníctvo nemyslíš?
 

 

Len malá technická poznámka: Výška daní nemôže byľ podľa našej ústavy ,predmetom referenda./čl 93 ods.3/. Čiže príklad je irelevantný a uplne mimo.
 

Eddy

príklad bol správny a presne pomenoval kde začína a končí demokracia....tebou citovaný článok ústavy je správny,ale máme tu dilema....je ústava viac než 3,5 milióna oprávnených voličov?Sú zákony viac než vôľa občanov?
Aká je to potom demokracia,ak občania môžu rozhodovať iba o "nepodstatných "otázkach, o ktorých im vládnuca moc dovolí rozhodovať?
Už za čias rímskych cisárov mohol plebs rozhodovať len o určitých otázkach....vari sme sa ani po 2500 rokoch nikam inam neposunuli a "patríciovia" budú rozhodovať o tom koľko plebs bude platiť?
 

 

Demokracia nie je vláda všetkých. To čo ty uvádzaš ad absurdum, len aby si podporil svoj negatívny postoj voči danému stavu, je anarchia. Ano, niekto musí rozhodovať a hlas ľudu by mal byť poradný, nie rozhodujúci. Jednoducho preto, že väčšina ľudí je hlúpa. Ano, znie to strašne, ale je to tak.

Nie je predsa akceptovateľné, aby o chode štátu rozhodovali pologramotní ľudia, ktorí nemajú rozhľad, vedomosti a prirodzenú inteligenciu. Na základe čoho? Pretože je ich viac? Nie, demokracia je kompromise, nájdení cesty, kde vláda zvolená občanmi robí všetko preto, aby sa títo občania mali čo najlepšie. Nie je to o tom, že občania rozhodujú o každom kroku.

To, že na SLovensku vládnu zlodeji nie je chyba demokracie. Blog ukázal, že demokracia ako systém, môže fungovať úplne inak. Na Slovensku vládnu zlodeji, pretože ľudia ich volia, stále znovu a znovu.
 

Myslím, že nepomôže

ak len jedna generácia vymrie. Tá nasledujúca sa musí naučiť žiť zodpovednejšia. Ak sa to nenaučia od svojich rodičov a od skorumpovaných politikov, musia sa to naučiť od niekoho iného, kto vie čo je to zodpovedné gazdovanie, teda nie život na dlh, ale život o vytváraní hodnôt. Spoločnosť ktorá len troví a netvorí je dopredu odsúdená na zánik...
 
Hodnoť

jozef

demokracia.....relatívne jednoduchý pojem avšak ťažšie realizovatelný....demokracia má základnú požiadavku.... vyspelú spoločnosť.....takže otázka skôr znie.."kedy a ako dosiahneme vyspelú spoločnosť"....kým bude princíp osobného zisku nadradený nad potreby spoločnosti,dovtedy môžme o "demokracii" len tárať.....demokratické práva jednotlivca alebo demokratické práva spoločnosti?....môže to znieť totožne,ale nie je to tak .........ciele jednotlivca sa môžu rozchádzať s vôlou väčšiny....
Takže čo chceme....demokraciu pre jednotlivca alebo pre spoločnosť?
 

Demokracia pre jednotlivcov

je oxymoron, keďže demos je ľud, má to byť vláda ľudu a pre ľudí, nie vláda pre pár vyvolených...
 

lenže dnes sa hlása individualizmus,

je potom demokracia možná?

Tu nejde len o pár vyvolených, tu ide o neochotu tých "obyčajných" cítiť zodpovednosť za spoločnosť, cítiť sa jej súčasťou.
 

Demokracia je možná,

ak budú ľudia zodpovednejší. Zlí ľudia nevytvoria dobrú spoločnosť a nezodpovední nevytvoria zodpovedné spravovanie spoločných prostriedkov...
 

 

Cesta je jednoduchá - skutočne žiť podľa kresťanskej morálky a podľa Bohom zjavených právd.
 

 

Európa žila skoro 2000 rokov podľa tejto morálky. Situácia dnes je následkom práve tohoto. Už len to, čo si povedal "Bohom zjavé pravdy" je niečo čo vde mokracii nemôže existovať, pretože dávaš ľuďom na krk slučku - alebo akceptuješ čo ja vravím, alebo do mojej spoločnosti nepatríš. A práve táto myšlienka je to, čo ničí morálku slobody a akceptovania názorov druhého.
 
Hodnoť

Bol by som zvedavý,ako by švajčiarske

vzory demokracie dopadli v podmnienkach slovenskej reality. Napríklad jeden fakt zabudol bloger uviesť.Že prevažna časť samosprávných "funkcionárov,poslancov/ vo Švajčiarsku vykonáva svoje volené funkcie tak,že štát im počas výkonu funkcie garantuje plat len vo výške ich predchádzajúce zamestnania.To vo vyšších postaveniach v štáte.Čím nižšie smerom dole,k obciam,tým viac sú samosprávné"poslanecké" funkcie vakonávané ako čestné,bez nárokov na plat,odmeny a vo volnom čase.Vie si niekto predstaviť,že by naši parlamentníí poslanci,štátní zamestnaci,ministri mali platy napr.len do výšky dvojnásobku priemernej mzdy občanov?
 

to

tu už bolo. v stredoveku richtári, alebo radní nedostávali žiadnu mzdu - cash, akurát daňové úľavy a pod. ale nie to som chcel. trocha som zaskočený z pesimistického príspevku pána farára. človek by očakával, že tu bude rozdávať nádej a radosť .. ale asi má nejakú farársku depku :):) no áno. švajčiarska demokracia je asi super.. ale neverím, že sa zrodila zo dňa na deň. všetko podlieha vývoju. očakávať že na Slovensku cca 23 rokov od zmeny systému tu bude fungovať super demokracia na 100% je buď utópia, alebo človek ktorý to tvrdí žije mimo realitu - na fare. nedávno Mikloš v parlamente odpovedal na otázku, prečo sme zaviedli rovnú daň - ako dôvod uviedol - lebo sme rozvojová krajina. A mal pravdu. ZO všetkým, čo k tomu patrí. Budem sa opakovať, ale Slovensko ubehlo za sto rokov cestu, ktoré iné krajiny bežali celé stáročia. Odskúšali sme ti všetky najhoršie režimy, v krátkej dobe - fašizmus, komunizmus. Ktovie ako by dopadli Švajčiari, keby nemali tú geopolitickú polohu akú majú. Už by bolo načase prestať s tým sebatrýznivým vyplakávaním. Ten príbeh nie je až taký beznádejný :):)
 

Toto nie je o žiadnej depke,

je to o pocitoch ľudí, s ktorými sa stretávam - možno budete prekvapený, ale na fare som iba vtedy, ak nie som medzi ľuďmi. Kto vraví o fungovaní hneď na 100%, pokúsil som sa predstaviť vzor, ku ktorému by sme mali ísť, ak tu nechceme mať stále to, čo tu máme... Práve preto, že sme prežili, čo sme prežili SO všetkým, čo k tomu patrilo, mali by sme sa vedieť učiť od tých, ktorí to tiež nevybudovali zo dňa na deň...
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Vysnívaný dom Igora Matoviča. 4 001
 2. Martin Ondráš: Mičovskému kolabuje rezort, minister mlčí..... 3 051
 3. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 2 818
 4. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 2 463
 5. Karolína Olšavská: Vlastnou hlavou 2 - recenzia alebo Ako chutí moc 1 400
 6. Július Kovács: Kotlebovci sa vyhražali Matovičovi smrťou, pred jeho dom doniesli truhlu a vence 1 364
 7. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 1 229
 8. Peter Gregor: Safari pod Tatrami 1 213
 9. Peter Lacina: Kto vie čo je mastektómia, nech zdvihne ruku 1 126
 10. Roman Kebísek: Časť slovenských rozprávok od Dobšinského sa podobá nemeckým od Grimmovcov 1 103

Rebríčky článkov


 1. Marian Vojtko: Odstrániť riziko - a úplne...
 2. Peter Biščo: Pani Iveta Radičová hľadá politickú kultúru terajšej vlády.
 3. Ján Škerko: O výhre, peniazoch a sexe
 4. Jozef Kovalík: Sám
 5. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 6. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 7. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 8. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 9. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ
 10. Július Kovács: Dr.Bukovský zľahčuje covid a zarába na tom mesačne okolo 5000 eur, pomôžte mi ho odstáviť


Už ste čítali?