Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Biskup nestojí a nepadá sám... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Nemyslím si,
že hlavnými dôvodmi odvolania boli intrigy...
Jozef Červeň
<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

 

To myslíte vážne????
 

Nuz...

...som z Trnavy...takto konca skolskeho roka v 2009tom roku som s priatelmi sedela na kave niekde v centre TT a rozoberali sme okrem ineho aj nove dianie v arcidieceze, kedze k tejto oblasti mame blizko...Uz vtedy sme si hovorili, ze...bude to mat, chudak, tazke, lebo su tu ludia, ktorym taketo nieco nemoze vyhovovat ...a sme si strngli na to, aby to tak nebolo...Asi sme strngali slabo :-( Takze...mojim profesionalnym odborom v istom case bola teoria propagandy...preto som vzdy opatrna, ...pravidlo: ak sa nekomunikuje (ergo, neuvadzaju argumenty, dovody), vzdy vznika priestor na domyslanie a dohady. Navyse, ak sa na tom clovek financne a inak spolupodiela, ma pravo sa pytat, nie? V TT sa dost hovorilo konca roka 2009 o anonymoch i neanonymoch do Vatikanu...celkom by ma zaujimalo, ako sa tu da posudit ich opodstatnenost...
 
Hodnoť

 

Bože, to sú žvásty. Len ste potvrdili, že církev je jedna mocenská organizácia na ovládanie ľudí a majetku.

A tie "rady", to je klasický princíp tejto organizácie so zákulisným ovplyvňovaním, keby náhodou najvyšší neposlúchal. On zrejme neposlúchal "dobre mienené rady", tak sa siahlo k vyššiemu levelu, k odvolaniu.

Jdu blejt, velebnosti.
 

Takže

riaditeľ podniku podľa Vašich slov si manažérov vyberá len preto, aby mu mal kto podraziť nohy? :-)
 

Ked sa ten "podnik" bude ...

... finacovat sam a nebude sa snazit o to aby jeho vnutorne pravidla dodrzivali aj tim ktori su mimo neho, tak si moze vyberat koho chce. Pokial ho ale financujeme mi vsetci (a nepriamo cez Vatikanske zmluvy na nas posobia ja jeho vnutorne nariadenia), mame ako "akcionari" pravo vediet, preco bol dany "manazer" odvolany.
 

 

Na kulturu prispievas tiez / nechce sa mi hladat aky je prerozdelovaci kluc/. Prave bol odvolany Dvorsky - a ticho.
Prispievas na policiu - bol odvolany Spisiak, dokonca s podakovanim,v jeho systeme sa pokracuje - a ticho.
Prispievas na sport - o roznych odvolaniach sa je v tomto segmente skoda sirit - a je ticho.

Nebola to Cirkev, ktora sa priclenila do systemu statneho prerozdelovania penazi. Skus si o tom nieco nastudovat.
 

Ano, ale tieto ...

.. organizacie povazujem (snad s vynimkou sportu), na rozdiel od cirkvi, za uzitocne a potrebne.
A pri odvolavani predstavitelov policie alebo kultury je jeden obrovsky rozdiel - su odvolavani ministrami, ktori boli vymenovani a schvaleni DEMOKRATICKY zvolenym parlamentom, na rozdiel od nedemokraticky zvoleneho papeza.
To, ze sa cirkev nedostala do systemu staneho finacovania sama, nic nemeni na fakte, ze jej tento system vyhovuje a zabetonovala si ho aj v zakladnej zmluve s Vatikanom. Skus si o tom nieco nastudovat.
 

 

1.Nuz , ja povazujem za uzitocnu a potrebnu v prvom rade Cirkev.
2. Ministri su na navrh predsedu vlady vymenuvani a odvolavani prezidentom. Papez je taktiez riadne zvoleny. A kardinalov, ktori ho volili sam nemenoval. Nemusi sa ani odvdacit svojim utajenym sponzorom.
3. Ci tento system financovania cirkevnym hodnostarom vyhovuje,neviem. Mne ako radovemu clenovi partikularnej Cirkvi nevyhovuje.Zo svojho okolia poznam vela ludi , ktori sa nad systemom zamyslaju a tvrdia,ze rkc by viac vyhovovala odluka. Ci aj inym spolocenstvam,k tomu sa vyjadrit neviem.
 

Odkedy volia ...

... kardinalov ludia, ktori financuju cirkev (teda aj jej neclenovia) ?
Ministra kultury, vnutra si nepriamo (prostrednictvom poslancov) volia ti, ktori platia dane a financuju kulturu, sport, policiu. To, ze politicke strany maju sponzorov je sice pravda, ti vsak mpzu investovat maximalne do marketingu, samotny vysledok volieb priamo sponzori neovplyvnuju.
Nikomu samozrejme nebranim, aby si kazdy svoje hobby, kam patria aj cirkvi, platil sam a potom sa neclenovia cirkvi do ich vnutornych zalezitosti starat nebudu (teda pokial nebudu chciet, aby ich vnutorne pravidla dodrziavali aj ini).
 

 

On si ich "vybral"? To vážne? Neboli náhodou "zdedení" ?
 
Hodnoť

Pravda ťa oslobodí,

to je v tomto prípade podstatné. Prečo tajiť dôvody odvolania. Ak išlo o vieroučné problémy - bude to slúžiť na zdravú diskusiu. Ak išlo o morálku - poškodí to síce povesť emeritného arcibiskupa, ale očistí to meno cirkvi. Ak ide o spreneverené peniaze - kauza je na súde, a zistí sa, že spreneveru kryla cirkev - to bude škandál, ktorý bude mať veľký vplyv na budúcnosť katolíckej cirkvi na Slovensku. Možno urýchli odluku cirkvi od štátu.
 

Dohadovať

sa o dôvodoch je zbytočné, lebo ich jednoducho nevieme...
 

Ja nechcem dohady,

jednou s najčastejších tém kázní je pravda. Nebojme sa pozrieť pravde do očí. Ak by som podpísal nejakú petíciu, tak tam by mohol byť iba text o zverejnení dôvodov odvolania. Možno by pomohol tlak zdola od kňazov. Chválabohu, že moja viera nestojí na tom, ako funguje katolícka cirkev. Preto ma ani výsledok tejto kauzy neovplyvní - možno len v oblasti darov. Mám však veľa kolegov, pokrstených katolíkov, ktorí ochladli pre nesúhlas s cirkvou - ak keď to môže byť iba výhovorka.
 
Hodnoť

duchovný otec

Viete, mne sa Vašim článkom potvrdila moja vlastná skúsenosť, ktorú som zažil ešte ako študent a na ktorú veľmi rád spomínam, lebo to bol zážitok viery...z toho 3j mesačného dennodenného chodenia do kostola mi vyšlo, že kňaz je len sprostredkovateľom Božieho Slova, to on je ten podstatný a to aj na základe toho čo ste napísali a čo sa stalo. Nechcem to tu viac rozvádzať ale je to tak...úloha kňaza je významná ale je to len sprostredkovateľ, za ním je vyššia moc.
Váš blog odhalil veľa, veru tak, kde teda boli tí spolupracovníci ako riadili keď to takto dopadlo a na druhej strane biskup pôsobil aj v rámci celej slovenskej provincie, bol súčasťou KBS.....??????!!!! A nehovoriac o vizitácii z Čiech , kde je väčšina obyvateľstva bez vyznáni, kde sú prázdne kostoly... podľa mňa je to hanba pre nás všetkých, prosto to nechápem. Na druhej strane v tom vidím Boží prst, zámer, jeho plán, chce nám tým niečo povedať a zvlášť duchovenstvu.
 

Aj biskupi

aj kňazi majú ľudí priťahovať - nie k sebe - ale k Tomu, kto ich povolal do služby...
 

kňazi majú ľudí priťahovať

Áno, presna tak to, podľa mňa, o. Bezák robil. Pritiahol k Bohu aj ľudí, ktorí o ňom dovtedy nič nevedeli (svedectvo jedného takého človeka je vyššie). A, bohužiaľ, veľa kňazov svojim správaním ľudí priamo pohoršuje (aj v tejto kauze). P. Ježiš povedal: kto pohorší toho najmenšieho...
 

táto myšlienka sa mi páči

je nesporné, že charizma kňaza má význam a takýto kňaz má obyčajne silný vplyv na ľudí ...

Ale je to aj záväzok. Lebo cieľom pôsobenia kňaza nie je byť obľúbený.

Je to nebezpečenstvo aj niektorých povolaní - že človek sa odchýli od toho, čo má poskytovať - robiť a "naviaže si ľudí na seba" a stane sa to akoby prioritou. Môže sa to stať učiteľom, lekárom, psychologom, právnikom .... ale je to pasca.

Iba veľmi silné osobnosti unesú popularitu bez straty pokory. nie každý človek sa vie vzdať obdivu a vzťahov - kvôli tomu čo je jeho poslaním.
 
Hodnoť

kvalita

Pises, ze do rady sa vybera podla kvality. Ludia tiez operuju s tym, ze Bezak bol kvalitny. Tak by ma celkom zaujimalo, akym sposobom hodnotis kvalitu knaza?
 

To, ako žije svoje povolanie,

ako starostlivo sa stará o jemu zverených a to, ako dokáže budovať ducha spolupráce a spoluzodpovednosti u tých, ktorých nemá privádzať k sebe, ale ku Kristovi...
 

patrón kňazov sv. Ján Mária Vianney

Z jeho životopisu: "....výsledky jeho namáhavej práce sa dostavovali pomaly, ale isto. Zbožné duše prijímali jeho reformy s radosťou a mali ho v úcte. Takých však bolo málo. Viac bolo takých, ktorým tento farár prekážal. Na biskupský úrad preto písali zlomyseľné listy a ponosovali sa naňho... Zato zbožní veriaci doslova obliehali jeho spovedelnicu..."
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie


 1. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 667
 2. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 336
 3. Martin Greguš: Matovičov status o obyčajných ľuďoch a dôchodcoch. Je to správna "interpretácia" situácie? 166
 4. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 137
 5. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 116
 6. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 116
 7. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 101
 8. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 74
 9. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXIII 62
 10. Filip Pastorek: Nejvyšší správní soud zasiahol proti korupčnému komisárovi z Luhačovíc 54

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 2.
 2. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 1.
 3. Martin Krištoff: Problémy dodávok vakcín korigujú akcie farmafiriem
 4. Olívia Lacenová: Kuriérske spoločnosti sa zviezli na silnejúcich online nákupoch
 5. Stanislav Jurčišin: Kapitalistický úžernícky režim v plnom rozkvete. Quo vadis?
 6. Michal Ičo: Tibor Ičo- Stromy
 7. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 8. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 9. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 10. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva


Už ste čítali?