Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zrušme Sedembolestnú, bude lepšie! Naozaj? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Práve som dopočúvala a dopozerala
na STV1 prenos zo Šaštína, kde celebroval sv. omšu Jozef kardinál Tomko. Mal výbornú kázeň, v ktorej jasne vyjadril význam tohto sviatku pre Slovákov. Razantne sa obrátil na všetkých tých, ktorí tento desaťročia trvajúci sviatok kresťanov na Slovensku - chcú stoj čo stoj zrušiť. Kiež by všetci naši biskupi vedeli tak priamo a otvorene vyjadriť svoj názor a želania veriacich Slovenska. Som za zachovanie tohto sviatku. Pamätám si, už tiež stará pani, ako tento sviatok si ctili a mali radi moji rodičia, starí rodičia i moje široké príbuzenstvo. Sedembolestná patrónka Slovenska bola oporou ľudí, keď upadli do ťažkostí, utrpenia, chorôb, prenasledovania. Naše mamy by vedeli rozprávať romány o tomto sviatku, o pomoci Tej, ku ktorej sa utiekali... Komu prekáža sviatok, ktorý nikomu nekoná zle, len práve je svetlom množstvu občanov, ktorí ešte veria v Boha a jeho Matku?!... Aj evanjelici, židia, protestanti, atď. - majú svoje sviatky, ktoré si svätia a ich zachovávajú... Každý veriaci má na takéto niečo právo... / Napr.: pravoslávni majú inokedy Vianoce ako katolíci - oslavujú si ich, atď./
Magda Kotulová
<< < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 > >>

 

Vy ste ešte furt nepochopili, že sa neruší sviatok ako taký, ale voľný deň? Veď nie je ani prikázaný, ako tu pán farár sám povedali, takže makať sa môže :) Akurát, že to bude bez príplatkov, ale veď nás predsa nezaujíma materiálny svet, ale duchovno :)
 
Hodnoť

 

Ak dovolíte,
nerozumiem vete:
"Skutočná bieda Slovenska nepochádza z čestného utrpenia obetavých ľudí, ale z nečestného utrpenia podliakov."

Presnejšie, druhej časti vety.

Môžete to, prosím, napísať správne?

P.S. Je tam viacero podivných chýb,
a kňaz, by snáď mal oslovovať aj gramotných ľudí, či nie?

Vo vyspelom svete - je to tak.
 

Vďaka opravím,

myslím, že aj gramotní ľudia robia chyby... ;-)
 
Hodnoť

 

Ja som katolíčka uctievam všetky sviatky Panny Márii,Zjavenie zvestovanie narodenia JK 25.3,13 mája zjavenie PM na viacerých miestach 15.aug.Nanebovzatie PM 8.sept.narodenie PM ,12 sept.meno PM 15 sept.Sedembolestná PM.Nepoškvrnené počatiePM. Tak si myslím,že ked PM pápež Pius11 v roku 1927 v vyhlásil za patronku Slovenska tak tento sviatok by mal byt uznávaný štátom.Niektorí krestania ako evan.kalvini atd.ju považujú za matku Ježiša Krista len sa k nej nemodlia tak ako katolíci .Načo je nám sviatok 1 september nič pamatného aj tak si každý robí čo len chce pretože je volno.Ked je cirkevný sviatok tak naozaj ho dodžiavame hlavne nie tým,že sa ideme do kostola pozerat na farára ,ale tým ,že to máme v srdci.Napr.včera som sa narobila v záhrade len preto,aby som mohla zasvatit dnes sviatok PM a som štastná.Niektorí si poviete,že mi šibe ,ale už to mám v sebe od detstva.
 

Enja, my katolíci

sa nemodlíme k Márii, ale spolu s ňou sa modlíme k Bohu a dnes si mohla pokojne pracovať, tento sviatok nie je prikázaný, má charakter slávnosti, ale môžeme ho pokojne prežiť s Máriou a tak ako ona, ktorá sa prácou starala o domácnosť.
 

Enja,

práve si potvrdila, že uctievaš všetky tie sviatky, ktoré si menovala, aj napriek tomu, že nie sú všetky štátnymi sviatkami. A v tom to je, že každý si môže zachovať sviatok vo svojom srdci, aj keď je to pre iných normálny obyčajný deň. Nikto ti to nemôže vziať, ani ti v tom brániť, ale nikomu by sa to nemalo ani prikazovať a určovať.
 

 

Všetky sviatky PM uctievam ,ale zasvecujem len 15 augusta pretože je v mojej rodnej dedine "odpust"a 15 septembra pretože je sviatok Sedembolestnej a tieto sviatky mi prídu ako nedela .Nikto mi to neprikazuje mám to zafixované od detstva od rodičov aj ked sa odvtedy vela zmenilo.Ved sa hovorí ,že niektoré veci musíš vediet ako otčenáš.
 
Hodnoť

...

Nech nik z vás netrpí ako vrah (koľkí v histórii Slovenska boli zabití, alebo prenasledovaní nečestnými podliakmi - napríklad aj kresťanmi, bezostyšne chodiacimi na Sväté omše, vrahmi z Hlinkovej gardy?), alebo zlodej (koľko bolo čestných politikov, či podnikateľov, vraj kresťanov, ktorým sa hnusila arizácia a život na úkor druhých?), alebo zločinec (dokážeme porátať zločinecké skupiny vo vojnovom Slovensku žijúce na úkor druhých?), alebo sliedič (ako sa môžeme mať dobre v krajine, kde donášanie bolo národným športom, a kde donášači z radov klérofašistického režimu Slovenského štátu dodnes zastávajú významné posty v knihách mnohých historikov a kde ich mená sú velebené a sú za nich celebrované sväté omše dnešnými vraj spravodlivými rímsko-katolíckymi autoritami?)
 

Áno, aj medzi kresťanmi

sa našli takí, ktorí nežili podľa svojej viery, ale robili presný opak toho, čo mali, aj preto je na Slovensku taký marazmus, aký tu máme, aj preto sa hanbíme za prezidenta, predsedu najvyššieho súdu a premiéra Slovenska...
 
Hodnoť

...

Keby sme boli naozaj tak kresťansky založení, ako to o sebe radi hovoríme, tak by to u nás vyzeralo inak.Neberieme ohľad na nikoho okolo seba, prečo vnucujeme niečo ľuďom s iným vierovyznaním, alebo ľuďom bez náboženského vyznania? Veď dnes má každý možnosť prejavovať svoju vieru aj bez toho, aby sa vyhlasovali rôzne sviatky pre všetkých. skoro ako voľakedy komunisti. A teraz chcú dokonca zase prekladať sviatky, tiež tak to robili komunisti. Sviatkov máme viac, ako je dobré. Kto je dobrý kresťan, bude ním hlavne dodržiavaním desatora a aj bez zbytočných sviatkov.
 

Sviatky sú dôležité

v živote každej komunity a každej rodiny aj keď na prvom mieste záleží, aby ľudia žili podľa svedomia...
 

 

Ale podľa svedomia nadiktovaného magistériom RKC, a nikdy inak!
 
Hodnoť

 

socialisti? Pravica chcela predsa to isté ... A však čo? Vieru máme, tú nám nezoberie nikto. Smutné je, že na Slovensku je úpadok citu k územiu kde ľudia žijú, necítia mnohí k svojmu okoliu nič .... Pravda, ak nejde o zisk ...
A pritom Sedembolestná určite nie je len katolícky symbol, veď spýtajte sa na tieto veci napr. Freuda ći Junga ...

Máte antisocialistické myšlienky, ale ja to chápem tak, že si predstavuje slobodu kde je človek na tak morálnej výške, že je charizmatický a podporuje tých "dole"? To je aj moja túžba, ale ako ju uskutočniť? Dnes to nefunguje a ako by to fungovalo zajtra? Kázaním v kostoloch? Trocha, ale treba uviesť Kristovu bytosť do praxe a to je aj neustály apel na sociálnosť, na solidaritu, na to, že princípom Bytia je Láska, ktorej prejavy vidíme aj ako službu Vyšśieho Nižšiemu a aj ako Lásku, ktorá prekraćuje hranice krvi, príbuzenstva, veď si spomeňme na Ježiśovo: "Kto je môj otec, moja matka ....len tí ktorí plnia vôľu môjho otca ktorí na nebesiach ..." Už bolo dosť egoizmu, nech žije medzi nami Kristus!!!!!
 

Nie je jednoduché

nebyť egoistom keď mocní tak socialisti ako aj tzv. pravičiari ale duchom tiež socialisti presadzujú zákony, z ktorým majú osoh len oni a finančné skupiny, ktoré ich dostali ku korytám. čestne sa žije len na nižších úrovniach - v rodinách, komunitách, kde si ešte ľudia dokážu naozaj priať a vzájomne si pomáhať...
 
Hodnoť

ach

21 storočie...ale dobre, nech to šľak trafí, som za to, aby sa v tomto smere nič nemenilo. Len mám taký pocit, že naši predkovia by nás niekam nakopali, pretože oslavujeme nejakých Židov, ktorí nemali so Slovanmi absolútne nič spoločné.
 

Mslíš s tými Slovanmi,

ktorí uviazali k lipe mladé dievča a nechali ho zhorieť pri piesni "Horela lipka horela?" Fakt sme prišli o veľa... :-)
 

 

Más to pomýlené. Priviazat niekoho ku kolu a upálit je zvyk vašej sekty, nie Slovanov. A asi nevieš, ale podla niektorých katolíkov je klamstvo tiez hriech,ale ty patris asi k tym, ktori tvrdia, ze ucel svätí prostriedky. Skoda, lebo boli casy, ked si sa v diskusiach obhajoval argumentami, nie invektivami a primitivnou demagogiou.
 

 

Musím oponovať. Klamstvo nie je pre kresťanov hriech, nemajú to ani v desatore. A pre katolíkov je to skôr efektívna a hodne využívaná pracovná metóda.
 

predkreťanské náboženstvá

neboli nejak extra humánne, ale to svojho času ani kresťanstvo. Všetko sa vyvíja, keby sem neprišlo kresťanstvo a nejako by sme sa uchránili pred islamom, tak by sa socializovali aj pôvodné náboženstvá. Pretože nie náboženstvo ovplyvňuje človeka, ale prostredie :-)
A mimochodom Slovania neupaľovali.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

<< < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 > >>

Najčítanejšie


 1. Pavel Macko: Práve sme zaviedli daň z príjmu zo zločinu 116
 2. Ivanka Klepáčová: Ako som cestovala do Ameriky v strede celosvetovej pandémie 73
 3. Stanislav Martinčko: Riško podržíš Pellegrinimu - balónik??! 52
 4. Soňa Fröhlichová: Švajčiari sa tešia jarným teplotám, poklesu prípadov Covid-19 i uvoľňovaniu opatrení 42
 5. Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku : Rusko v slovenskom dezinformačnom priestore (Február 2021) 34
 6. Karolína Olšavská: Písala mi priateľka z Ruska 29
 7. Jozef Sitko: Pani prezidentka, veril som Vám. Teraz už nie ... 22
 8. Miroslav Makyta: Matovič: persona non grata 21
 9. Ondrej Prostredník: Náboženské zhromaždenia nie sú nadradené iným zhromaždeniam 19
 10. Ľudmila Krizanovská: Blaha konečne pochválil Matoviča 17

Rebríčky článkov


 1. Jozef Legény: Veľký Piatok 2021 - Matovič vztýči kríž číslo 9000. , ale ruky si už neumyje
 2. František Cudziš: Kvety baní
 3. Michala Ries: Ďakujem, že si mi zrkadlom
 4. Stanislav Martinčko: Riško podržíš Pellegrinimu - balónik??!
 5. Martin Krištoff: Fed: americká ekonomika ožíva
 6. Jozef Neoral: No, to sme dopadli!
 7. Štefan Vidlár: Rozbíjači
 8. Vladimír Seman: Rozdiely medzi vakcínami
 9. Olívia Lacenová: Prečo Amsterdam pokoril Frankfurt a nahradil Londýn v pozícii lídra cenných papierov v EÚ?
 10. Štefan Vidlár: Politikárčenci


Už ste čítali?